Переваги синхронізації української енергосистеми з європейською

Найбільша електрична підстанція в Європі – «Західноукраїнська», вона особлива тим, що звідси електроенергія потрапляє не лише до українських споживачів, а й до європейських. Так званий «Острів Бурштинської ТЕС» ще з 2002 року синхронізований з енергосистемою континентальної Європи.

Пряма мова Всеволода Ковальчука, керівника ДП “НЕК “Укренерго”: “Кожен рік Україна приблизно 5 мільярдів кіловат годин експортує, маючи стабільний дохід валюти (євро в даному випадку), що однозначно покращує економічний стан і знижує тиск на національну валюту.”

Утім економічний ефект від виробництва електроенергії може бути ще більшим, якщо всю українську енергосистему синхронізувати з європейською, це дозволило б збільшити експорт електроенергії, щонайменше у 4 рази, а окупляться інвестиції вже за рік. Та головне, що таким чином Україна зробить ще один крок до енергонезалежності, адже досі українська енергосистема синхронізована із російською.
Всеволод Ковальчук: “Це насправді велика біда для енергетичної незалежності України. В основному, всі акценти робляться навколо газової тематики, іншої частини енергетики, але в електроенергетиці нам ще потрібно кілька років щоб завершити план заходу відповідно до підписаної нами минулого року угоди, мати технічну можливість приєднатися до європейської континентальної мережі.”

Задля такої інтеграції на «Західноукраїнській» підстанції вже зараз модернізують застарілі реактори та автотрансформатори, встановлюють сучасну систему релейного захисту і автоматики. Зміни чекають і на диспетчерську, звідки контролюють усі поставки електроенергії. Нове сучасне програмне забезпечення для неї допоможе значно підвищити ефективність диспетчерського управління, але це далеко не все.

Пряма мова Віталія Федуна головного диспетчера західної ЕС ДП “НЕК “Укренерго”: “В нас зараз є великий проект по модернізації диспетчерської. Це є в планах до кінця цього року, нове приміщення, і також буде нова мнемонічна схема, у вигляді відео кубів.”

Щоб отримати економічні та політичні переваги від енергетичного об’єднання з Європою Україна має виконати свої зобов’язання, які взяла на себе приєднуючись до Європейської енергетичної спільноти.